Uzaya Gönderilen En Büyük Araçlar

2 min


47
47 Beğeni

Uzay insanoğlu için her zaman merak ve araştırma konusu olmuştur. Bunun için durmadan, yılmadan mühendislik ve bilimin çatısı altında makineler, araçlar ve roketler üretilmiş gidilebilecek yere kadar giderek uzaydan hep haberdar olmak istemişizdir. Bu sayede yeni araçlar tasarlanmış ve icat edilmiştir. Bizde sizler için Uzaya Gönderilen En Büyük Uzay Araçları‘nı derledik.

1) Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu - En Büyük Uzay Araçları
Uluslararası Uzay İstasyonu – En Büyük Uzay Araçları

Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay adası, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiş olan istasyon ilk olarak 1998 yılında fırlatılmıştır.

2) SATURN V

SATURN-V - Uzay Araçları
SATURN-V – Uzay Araçları

Kennedy Uzay İstasyonunda bulunan bu uzay aracı NASA tarafından 13 kez uzay görevi için kullanıldı. Satürn 5 hala en uzun, en ağır ve en güçlü roketleri içeren araç olarak unvanını koruyor. Satürn V ‘ in uzunluğu 110 metre ve alçak Dünya yörüngesi seviyesine kadar 140,613 kg taşıma kapasitesine sahip.

3) MİR

MİR Uzay Aracı
MİR Uzay Aracı

Mir, 1986 yılından 2001 yılına kadar alçak Dünya yörüngesinde kalan, Rusya tarafından yönetilen uzay istasyonu. İlk modülü 19 Şubat 1986’da uzaya gönderildi. İnsanlığın uzayda uzun süre düzenli olarak içinde yaşadığı ilk uzay araştırma istasyonudur.

4) Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu - En Büyük Uzay Araçları
Hubble Uzay Teleskobu – En Büyük Uzay Araçları

Hubble Uzay Teleskobu uzay araştırmaları için kilit taşı görevi görüyor desek yalan olmaz. Göreve başladığı günden beri 1,3 milyondan daha fazla gözlem yapmıştır. Kendi sınıfının en büyüğüdür. Ağırlığı ise 12,246 ton, aynı zamanda uzunluğu ise 13,25 metredir. 0.007 arc saniye işaretleme hassasiyetine sahip astronometri ölçüsü kullanılır.

5) Skylab

Skylab - Uzay Araçları
Skylab – Uzay Araçları

Skylab en büyük olmasa bile ilk olma özelliğini taşır. Yörüngeye yerleşmesi 1973 de başlamış ve 1979 yılında tam olarak başarmıştır. Ağırlığı 77,110 kg’ dır. Skylab gövdesinde astronotlar için çalışma alanı ve solar rasathane bulunur.

6) Envisat 

Envisat - Uzay Araçları
Envisat – Uzay Araçları

Envisat en büyüklerden biri olma unvanını taşıyor. Görevine 2002’de başlayan uydu Fransız Guyanası olarak bilinen bölgeden Ariane 5 ile gönderilmiştir. Ağırlığı 8210 kg’dır ve uzunluğu ise 10 metredir. Bu uydu ile bağlantı 2012 yılında kopmuştur ama hala yörüngede bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

47
47 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir