Türkiye’nin En Zengin Aileleri

3 min


41
41 Beğeni

Türkiye’de yaşayan dolar milyarderlerinin sayısı geçen yıla göre 9 kişi arttı. Artık kişisel serveti 1 milyar doların üzerinde olan 40 isim var. Global milyarderler arasında yer alan bu isimlerin birçoğu aslında büyük ve köklü aile şirketlerinde faaliyet gösteriyor. Sizin için bu ailelerden en büyükleri hakkında biraz araştırma yaptık.

Türkiye’nin En Zengin Aileleri

5- Eczacıbaşı (6 Milyar Dolar)

Türkiye'nin En Zengin Aileleri - Eczacıbaşı
Türkiye’nin En Zengin Aileleri – Eczacıbaşı

Eczacıbaşı diyince aklınıza ne geliyor? İlaç değil mi? Doğru. Bu Aile Osmanlı’dan beri yani yaklaşık 150 yıldır bu işi yapıyor. Eczacıbaşı Süleyman Ferit’e çıraklık yapan çocukları öğrendiklerini akademik sahaya taşıdı ve Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Eczacıbaşı’nı bugünlere getirdiler.

Nejat Eczacıbaşı yurt dışında ki eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönüp vitamin hapları ve bebek mamaları imal etmeye başladı.

4- Ülker Ailesi (7 Milyar 375 Milyon Dolar)

Türkiye'nin En Zengin Aileleri - Ülker Ailesi
Türkiye’nin En Zengin Aileleri – Ülker Ailesi

Bisküvici dede olarak tanınan Sabri Ülker, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bisküvinin tadını unutan çocuklar için Eminönü’ndeki Nohutçu Han’da minicik bir dükkanda pötibör bisküvi üretmeye başladı. Ülker markası kısa sürede büyüdü. Bugün hepimizin çok sevdiği birçok ürünle, hepimizin çocukluğunun en mutlu anlarında yer buldu.

1944’te Sabri Ülker‘in kurduğu Ülker, bugün Yıldız Holding çatısı altında oğlu Murat Ülker‘in yönetiminde. Ülker ailesinin 7 milyar 375 milyon doların üstünde bir serveti var.

3- Şahenk Aİlesi (8 Milyar Dolar)

Türkiye'nin En Zengin Aileleri - Şahenk Ailesi
Türkiye’nin En Zengin Aileleri – Şahenk Ailesi

Bugün adını daha çok medya sektöründe duyduğumuz Şahenk Ailesi, Doğuş Holding‘in sahiplerini oluşturuyor. 1951’de Ayhan Şahenk‘in Ankara’da hukuk okurken kurduğu Doğuş Holding asfalt, yol ve inşaat ihaleleri alarak iş dünyasına girmiş. İlk baraj inşaatını tamamlama ünvanını kazanmış.

Ayhan Bey’in sağlığında otomotiv, iletişim, turizm, gıda gibi alanlarada el atan Doğuş Holding, bugün Garanti Bankası‘nında kurucusu olan oğul Ferit Şahenk tarafından yönetiliyor. Şahenk Ailesi’nin 8 milyar doların üzerinde serveti olduğu biliniyor.

2- Sabancı Aileleri (8’er Milyar Dolar)

Türkiye'nin En Zengin Aileleri - Sabancı Ailesi
Türkiye’nin En Zengin Aileleri – Sabancı Ailesi

“Hangi işe gireceksiniz o işin en iyileriyle işbirliği yapın.” bu cümle rahmetli Sakıp Sabancı‘ya ait. Sabancı Ailesi‘ne Türkiye’nin en zengin ve en büyük ailesi desek yanlış bir şey demiş olmayız. Çünkü Sabancılar geniş aile olarak tek çatı altında olsalar da birçok farklı holdingi yönetiyor. 6 kardeş olan Sabancılardan sadece Şevket ve Erol kardeşler hayatta.

Basındaki iddialara göre Sabancılar ailevi sorunlar sebebiyle bölündü. Sakıp Sabancı’nın eşi Türkan Sabancı eşinin adını ve soyadını taşıyan holdingi yönetiyor. Sakıp Bey’in kardeşlerinden Şevket Sabancı 10 yıl önce esas holdingi kurdu. Erol Sabancı ve ailesi ise Sabancı Holdingi yönetiyor.

Sabancıların kurduğu 3 holdingin servetide 7’şer milyar doların üzerinde. Ancak bu aileler birleşseydi şu anda listenin 1. sırasında onlar olacaktı.

1- Koç Ailesi (10 Milyar 650 Milyon Dolar)

Türkiye'nin En Zengin Aileleri - Koç Ailesi
Türkiye’nin En Zengin Aileleri – Koç Ailesi

Bugün Türkiye’nin en zengin insanlarının mensup olduğu Koç Ailesi bu gücünü Koç Holding‘ten alıyor. 16 yaşındayken babasının bakkal dükkanını işletmeye başlayarak ticarete atılan Vehbi Koç, her geçen gün işini daha da büyüterek, önce Koç Ticareti sonra Koç Holding’i kurdu. Koç Ailesi Amerika’da kurdukları ilk şirkete koçun ingilizcesi olan “Ram” koydular. Rahmi Koç‘un oğullarından Mustafa Koç 2016 yılında hayata gözünü yumdu. En küçük oğlu Ali Koç ise şuan Fenerbahçe SK’nın başkanı.

Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yürütme görevide ortanca kardeş olan Ömer Koç’a kaldı. Koç Holding bugün dünyanın 341. büyük şirketi. Ailenin 10 milyar 650 milyon doların üzerinde bir serveti var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

41
41 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir