Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken En İyi 10 Ülke

4 min


62
62 Beğeni

Tarihi, kültürü, eğlence anlayışı, gastronomisi, mimarisi ve doğasıyla işte her gezginin mutlaka gezip görmesi gereken en iyi 10 ülke.

Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken En İyi 10 Ülke

 

10 – Tanzanya

Tanzanya - Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi 10 Ülke
Tanzanya – Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi 10 Ülke

Belgesellerde izlediğiniz vahşi hayatı ve büyük göçleri izleyebileceğiniz, muhteşem kumsallara ve gezmeye doyamayacağınız mekanlara sahip harikülade bir ülke. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Serengeti Milli Parkı ve Kilimanjaro Dağı da bu ülkede bulunuyor.

9- Hindistan

Hindistan - En İyi 10 Ülke
Hindistan – En İyi 10 Ülke

Binlerce yıllık birikimiyle oluşan farklı ama etkileyici kültürün içinde kaybolacaksınız. Hinduizm ritüellerinin yapıldığı Ganj Nehri, başkent Delhi’de sokak manzaraları, Bombay’da sefaletin ve zenginliğin zıtlıkları, yüzlerce çeşit baharat ve hayatınızda görmediğiniz renkleriyle unutulmaz karelere tanık olacaksınız. Başkent Yeni Delhi, Tac Mahal’in yurdu Agra ve Babür mimarisiyle Jaipur mutlaka gidilmesi gereken şehirler.

8- İspanya

İspanya - Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Ülke
İspanya – Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Ülke

17 özerk bölgesi ve coğrafi konumu sayesinde birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan İspanya mutlaka her gezginin ziyaret etmesi gereken bir ülke. Başkent Madrid’de Neo-klasik yapılar, kraliyet dönemi izleri, Barselona’daysa Mimar Antoni Gaudi’nin UNESCO listesinde olan görkemli eserlerini ve Endülüs Müslümanlarının başkenti Sevilla mutlaka görmeniz gereken şehirlerden bazıları.

7- Brezilya

Brezilya - En İyi 10 Ülke
Brezilya – En İyi 10 Ülke

Ülkenin sembolü Kurtarıcı İsa Heykeli, dünyaca ünlü Copacabana Plajı, sıradışı karnavalları, arka mahalleleri ve egzotik Amazon Ormanları’yla Brezilya oldukça renkli bir ülke. Her köşe başında oynanan sokak futbolu, samba şovları ve plajlarıyla en çok ziyaret edilen yer Rio de Janeiro.

6- İtalya

İtalya - Görmeniz Gereken En İyi 10 Ülke
İtalya – Görmeniz Gereken En İyi 10 Ülke

Roma İmparatorluğu’nun kalbi olan kadim şehir Roma, Rönesans’ın doğduğu sanat kenti Floransa, modanın başkenti Milano, âşıklar kenti Venedik’le tarihe, sanata ve alışverişe doyacaksınız. İtalya’nın kıyı boyunca dizilen etkileyici sahil kasabalarıyla Amalfi, Como Gölü, Bologna, Pisa, Genova, filmlerden tanıdığınız Sicilya ve daha fazlası…

5- Japonya

Japonya - Mutlaka Gezilmesi Gereken En İyi 10 Ülke
Japonya – Mutlaka Gezilmesi Gereken En İyi 10 Ülke

Tüm dünyadan ayrılan yaşam felsefeleri, kültürü, doğaya saygılı ama bir o kadar da teknolojinin son derece geliştiği bir ülke olmasıyla her köşesi insanı şaşırtıyor. Bin yılı aşkın başkentlik yapmış Kyoto, renkli dünyasıyla büyüleyen Tokyo, bahçeler, tapınaklar, samuraylar ve geyşalarla görülecek çok yer var.

4- İzlanda

İzlanda - En İyi 10 Ülke
İzlanda – En İyi 10 Ülke

Kuzey Işıkları’nın büyüleyici görüntüsü, görkemli fiyortlar, açık hava kaplıcaları, husky’lerin çektiği kızaklar, balinaları gözlem turları, volkanlar ve balıkçı köyleri sizi bekliyor. Doğasıyla insanı her mevsiminde kendine bir kez daha aşık ediyor. Tezatların bir arada, uyum içerisinde var olabileceğinin en güzel kanıtı. Birbirine teslim olan ateş ve buzun tangosu; bu kadar zıt kutupların birlikte var olabilmesinin en manzaralı örneği.

3- Güney Afrika

Güney Afrika - En Güzel 10 Ülke
Güney Afrika – En Güzel 10 Ülke

Doğa harikası plajları, farklı kültürleri bir arada gözlemleyebileceğiniz şehirleri, penguenleri, Cape Town’un manzaraları ve özellikle Masa Dağı’nda gün batımı sizi etkileyecek. Ve Afrika’nın olmazsa olmazı vahşi hayat. Karşısında Antarktika’nın yer aldığı eşsiz güney kıyı şeridi ve doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz hayvan çeşitliliği, rüzgârlarıyla zor anlar yaşatsa da plajları ve elbette Masa Dağı, Aslan Başı Tepesi, Şeytan Zirvesi Tepesi gibi tırmanılası dağlarıyla mutlaka görülmesi gerekiyor.

2- İskoçya

İskoçya - En İyi 10 Ülke
İskoçya – En İyi 10 Ülke

Tarihi kaleleri, korunan mimarisi, gayda sesleri, uzun saçlı komik Highland inekleri, şatoları, meşhur viskileri, yemyeşil doğası ve kilt giyen erkekleriyle kendinizi eski zamanlarda hissedebilirsiniz. Birleşik Krallık’ın kuzeyinde yer alan İskoçya ve bu küçük ülkenin tıpkı İstanbul gibi yedi tepeli başkenti Edinburgh, gerek doğası gerekse de tüm yıla yayılan festivalleriyle olağanüstü.

1- Tayland

Tayland - Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken En İyi 10 Ülke
Tayland – Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken En İyi 10 Ülke

Tropikal iklimi, kumsalları, dev Budist tapınakları, Thai masajı, Thai boksu ve egzotik bir deneyim sunan Thai mutfağıyla Uzakdoğu’nun en dikkat çekici tatil şehri burası. Başkent Bangkok, turizm cennetleri Phuket, Pataya, Chiang Mai ve Phi Phi Adaları’na mutlaka gidilmeli. Eşsiz doğal güzelliklere ve çılgın eğlence anlayışına sahip olan Güney adaları ile hafızalardan silinmeyen anılar bırakıp Thai mutfağı ile kendine âşık eden Tayland her mevsimde gezilebilecek yerlerden biri olarak listede yerini alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62
62 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir