Kuzey Işıklarını İzlemek İçin En İyi Yerler

4 min


61
61 Beğeni

Kuzey Işıkları, doğanın en görkemli sanatsal gösterilerinden biridir. Binlerce yıldır, Aurora neon parıltısı insan merak ettiği şeyler arasında kendine yer bulmuştur. Her geçen gün artan seyahat kolaylığı ve teknolojik gelişmeler sayesinde, Kuzey Işıklarını izlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Kuzey Işıkları Nedir?

Aurora Borealis olarak da bilinen Kuzey Işıkları (aurora), heyecanlı güneş parçacıkları atmosferik gazlarla çarpıştığında meydana gelir. Bu, bir defa da dakikalarca, hatta günlerce sürebilen bir neon ışık gösterisi hazırlar.

Az bilinen bir gerçek, aurora’nın hem kuzey hem de güney yarım kürelerde görülebilmesidir. Kuzey yarım kürede, “Aurora Borealis” veya “Northern Lights” olarak bilinir. Güney yarım kürede, bunlar “Aurora Australia” veya “Southern Lights” dır. Aynı doğa olayıdır, sadece farklı bölgelerde ortaya çıkar.

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zaman?

Kuzey Işıklarını görmek için en iyi zaman açık gökyüzü ile soğuk ve karanlık bir gece. Dünyanın bazı bölgelerinde yıl boyunca görülmeye değer yerler var, ancak daha uzun geçen geceler, daha soğuk ve daha net olduğunda yani kış aylarında görmek daha olası.

Kuzey Işıklarını Nerede Görebiliriz?

Kuzey Işıkları, Kuzey Yarımküre‘de “aurora bölgesinde” bulunabilir. Bu, manyetik kutupa göre 2.000-3.000 km’lik bir alandır ve 66-69 derece kuzeydedir. Bu bölgeye ne kadar yakın olursanız, ışıkları yakalama ihtimaliniz o kadar yüksek olur.

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler

1. Alaska, ABD

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - Alaska, ABD
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – Alaska, ABD

Alaska, Aurora‘yı görebilmek için dünyadaki en iyi yerlerden biri. Burada soğuk hava, açık gökyüzü ve karanlık geceler en uygun Aurora koşullarını oluşturur. Ancak soğuk gecelerin sizi üşütmesine izin vermeyin – sıcak su kaynaklarından Aurora’yı izleyebilirsiniz. Çok sayıda epik vahşi yaşam canlısı (boz ayı, geyik, kartal ve daha fazlası) ve sonsuz dağlarla Alaska’nın ışıkların ötesinde sunabileceği pek çok şeyi barındırır.

2. Kuzey Kanada

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - Kuzey Kanada
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – Kuzey Kanada

Kuzey Kanada, kalabalıktan uzak, bozulmamış vahşi doğada isteyenler için eşi benzeri olmayan bir nimettir. Kuzey Kanada’nın çoğu bölgesi Kuzey Işıkları’na düzenli olarak tanıklık ediyor. En kuzeydeki bölgeler ve Yukon ise Kuzey Işıkları’nı izlemek için dünyanın en iyi yerlerinden bazıları.

3. İzlanda

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - İzlanda
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – İzlanda

Volkanik manzaralar, jeotermal kaplıcalar ve görkemli şelaleler İzlanda’nın çekici kılan özelliklerden bazıları. Burada Kuzey Işıkları, termal sıcak noktaların konforundan veya el değmemiş vahşi doğada kendi özel kamp eşyalarınızla çok huzurlu bir şekilde görülebilir.

4. Norveç

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - Norveç
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – Norveç

Canlı ve renkli balıkçı köyleri ve geniş doğası ile Norveç, Aurora izlemek için gereken özelliklerden çok daha fazlasına sahiptir – saf sihir. Kuzey Işıklarını izlemek için en iyi ve en rahat yerlerden biri bu ülkedir. Ülkeyi dolaşmak zaten çok zevkli ve kolay. Ayrıca Kuzey Işıkları seçenekleri çok çeşitli.

5. Finlandiya

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - Finlandiya
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – Finlandiya

Kuzey Finlandiya’da ışıklar neredeyse her gece eylül ayından mart ayına kadar görünür, bu da Finlandiya’yı en iyi tercihlerden biri haline getirir. Ancak uyarmamız gerekir. Sıcaklıklar oldukça düşük değerlere ulaşabilir. Çözüm? Aurora’yı sıcak yatağınızın rahatça izleyebilmek için amaca yönelik inşa edilmiş bir cam igloda kalabilirsiniz.

6. Rusya

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - Rusya
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – Rusya

Rusya’nın büyük bir kısmı Arktik Çemberin içinde yer almakta ve bu büyük kıtayı Aurora saptaması için bir altın madeni haline getirmektedir. Kola Yarımadası, Murmansk kentinin erişilebilir bir üs olması ile Kuzey Işıkları için birinci sınıf bir konumdur.

7. İsveç

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - İsveç
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – İsveç

Aurora takip için pahalı bir seçenek olan İsveç. Gulf Stream’in etkileri sayesinde buradaki sıcaklıklar, Kanada ve Rusya gibi diğer popüler aurora bölgelerine kıyasla daha ılıman. Ayrıca Avrupa genelindeki uçuşlarla kolayca erişilebilir bir konumdadır.

8. Grönland

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler - Grönland
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Yerler – Grönland

Harika bir yer olan Grönland Aurora bölgesi içinde kusursuz bir yerdir. Daha da güzeli, bu sakin ada ülkesi, kuzey komşusu İzlanda’dan daha az turistle ev sahipliği yapmaktadır. Bunun sebebi ise; burada hiçbir yol bulunmaması. Uçak ve bot birincil ulaşım aracıdır. Peki bu bir artı mı? Buzdağları ve aurora neredeyse hepsi senin! Buna sen karar ver.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

61
61 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir