Etkili Kilo Verme Yöntemleri

4 min


39
39 Beğeni

Bu soğuk kış günlerinde bazı püf noktalara dikkat ederek, kuralları uygulayarak istediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün. Sizler için etkili kilo verme yöntemlerini araştırdık.

1- Kışın Kilo Vermek Daha Kolay !

Etkili Kilo Vermek
Etkili Kilo Vermek

Kışın kilo vermeyi sağlayan ayrıcalıklara rağmen yanlış beslenme düzeni nedeniyle verilen kilolar fazlasıyla geri alınıyor. Biraz daha dikkat ederek bazı püf noktalara odaklanıldığında ve kurallar uygulandığında sağlıklı kiloya ulaşmak mümkün olabiliyor.

Kış aylarında vücut üşüdüğünü hissettiği anda, ısıyı dengede tutmak amacıyla daha fazla kalori yakar. Metabolizma hızı da bu sayede artar. Kış mevsiminde soğuk havanın yanı sıra kış sebzelerinden de kilo vermek için yararlanılabilir. Karalahana, beyaz lahana, pazı, brokoli, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kök bitkileri, kilo kaybında önemli bir role sahiptir. Çünkü kök bitkileri diğer besinlere oranla ortalama iki kat daha fazla lif içerir.

2- Aç Kalmanıza Gerek Yok!

Etkili Kilo Verme - Aç Kalmanıza Gerek Yok
Etkili Kilo Verme – Aç Kalmanıza Gerek Yok

Uzun süre aç kalmak elbette zayıflamaya yardımcı olur, ancak açlıkla verilen kilolar, vücuttan su ve kas kayıplarına yol açar. Aynı zamanda uzun süreli açlıktan sonra alınan besinler, metabolizmanın yaşamını sürdürmesi için daha yavaş çalışılarak harcanır. Bu şekilde vücut kendini koruma altına alır ve her alınana kaloriyi vücuda yağ olarak depolar. Yani vücut, bu tür bir beslenme alışkanlığına uzun süre dayanamaz ve eski yeme alışkanlıklarına dönüldüğünde, verilen kilolar hızla geri alınır. Aç kalarak günlük yaşama devam etmeye çalışmak; yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve nefeste aseton kokusu gibi sorunlara yol açar.

3- Tek Bir Besin Çeşidine Bağlı Kalmayın

Besin Çeşitliliğine Dikkat Edin - Etkili Kilo Verme Yolları
Besin Çeşitliliğine Dikkat Edin – Etkili Kilo Verme Yolları

Herhangi bir besin gurubunun atlanması vücut sağlığını olumsuz etkilemekte, kalp ve kanser gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Her çeşit besin grubunun vücut için ayrı bir işlevi bulunmaktadır. Hiçbir besin tek başına, son derece karmaşık ve sistemli işleyen vücut mekanizmasının, düzensiz ve eksiksiz çalışmasını sağlayacak bir etkiye sahip değildir. Bu nedenle besin çeşitliliğine önem verilmeli ve her besin grubundan yeterli miktarda tüketilmelidir. Sofralar her renkten sebze ve meyve ağırlıklı olarak hazırlanmalıdır.

4- Ekmeği Hayatınızdan Çıkarmayın

Ekmeği Hayatınızdan Çıkarmayın - Kilo Vermek Yolları
Ekmeği Hayatınızdan Çıkarmayın – Kilo Vermek Yolları

Her besinin ayrı bir değeri olduğu, yeterli ve dengeli tüketilmediği sürece kilo alımına yol açacağının unutulmaması gerekir. Ekmek de diğer besinler gibi kişinin ihtiyacına göre alındığı takdirde kilo aldıran sağlıksız bir besin değildir. Aksine B grubu vitaminlerden zengin ve içerdiği kompleks karbonhidrat nedeniyle kişiye hem tokluk hissi veren hem de kan şekerini düzenleyen bir besin grubudur. Kompleks karbonhidrat olarak bahsedilen; kepekli, çavdar ve tam buğday ekmeğidir. Sağlıklı bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı bütün besinlerin yüzde 55-60’ıdır. Bu orana ekmek yemeden ulaşmak mümkün değildir. Ekmek hiç tüketilmediğinde abur cubur ve yüksek kalorili yiyeceklere yönelme ile birlikte kilo alımı artar.

5- Meyvenin Şekeri Zararsızdır

Meyvenin Şekeri Zararsızdır - Etkili Kilo Verme Yöntemleri
Meyvenin Şekeri Zararsızdır – Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Diyet yaparken en çok tüketilmesi gereken gıdaların başında, ilk olarak sebze ve daha sonra da meyvenin gelmekte. Her gün sebze ve meyve tüketmeden sağlıklı olmak mümkün değil. Diyet yaparken de meyve tüketimi belirli ölçüde şarttır. Meyve şekeri düşünüldüğü gibi diyeti bozmaz. Burada önemli olan kararında tüketmektir. Aksi halde, gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalan vücut, diyet döneminde zarar görecektir. Diyet yaparken meyvenin suyu yerine kendisi tercih edilmelidir. Lifinden ayrılan meyve şekeri, işte o zaman vücut için yararını büyük ölçüde yitirmiş olur.

6- Akşam Yemeyi Kesmek Zorunda Değilsiniz

Akşam Yemeyi Kesmeyin - Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler
Akşam Yemeyi Kesmeyin – Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Her bireyin yaşam tarzının farklıdır. Sabah uyanma, iş saatleri ve akşam uyuma düzeni değişkendir. Kilo vermek için önemli olan ne zaman yemek yenildiği değil ne kadar miktarda besin tüketildiği ve ne kadar fiziksel aktivite ile bunun yakılabildiğidir. Burada dikkat edilmesi gereken, yatmadan 3 saat önce akşam yemeği ve 2 saat öncesi ara öğün saatinin bitirilmesi gerekir.

7- Aç Karnına Asitli Besin Tüketmeyin!

Asitli Besin Tüketmeyin - Kilo Vermek
Asitli Besin Tüketmeyin – Kilo Vermek

Toplumda, limon ve greyfurt gibi besinlerin aç karnına yenildiğinde zayıflatıcı ve yağ yakıcı özelliği olduğu düşünülse de literatürde ve bilim dünyasında hiçbir besinin yağ yakma özelliğine ilişkin kanıt yoktur. Limon ve greyfurt, C vitamini içerikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerdir. Aynı zamanda kötü huylu kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Ancak asitli yapıları mide asidini artırarak açlık hissi uyandırmakta ve aç karnına tüketildiğinde mide sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sabah aç karnına değil ara öğünlerde tüketimleri gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

39
39 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir