En Sıra Dışı Araçlar #1

3 min


38
38 Beğeni

Bu yazımızda sizlere dünyanın en sıra dışı araçlarından bahsedeceğiz. Gelecekten günümüze ışınlanmış gibi duran bu sıra dışı araçlar eminiz sizleri de çok şaşırtacak.

En Sıra Dışı Araçlar

1- Manta5 Hydrofoil Bike

En Sıra Dışı Araçlar - Manta5 Hydrofoil Bike
En Sıra Dışı Araçlar – Manta5 Hydrofoil Bike

Hydrofoil teknolojisiyle su üzerinde hareket eden Manta5 bir çeşit deniz aracı. Hydrofoil teknolojisi kısaca ileriye hareketi kaldırma kuvvetine dönüştüren bir çeşit kanat sistemidir. Normal elektrikli bisikletlere benzer şekilde pedal destekli bir elektrik motoru bulunan Manta5, kullanıcılara su üstünde dengeli bir şekilde sürüş imkanı sağlamakta.

Bisiklete yeni bir soluk getiren bu son teknoloji, insanlara su üstünde de bisiklet sürmesine imkan tanımaktadır. Manta5 100 kilograma kadar ağırlık taşıyabilmekte ve ayrıca saatte 20 km hız yapabilmektedir.

2- ArcaBoard

En Sıra Dışı Araçlar - ArcaBoard
En Sıra Dışı Araçlar – ArcaBoard

Tıpkı Geleceğe Dönüş filmindeki gibi gerçekten uçmanızı sağlayacak bu uçar kay kay günümüzün rakipsiz tek teknolojisidir. 2572 beygir gücüne sahip bu uçar kay kay, 30 cm yükselebilirken saatte 20 km hız yapmakta. Ancak 6 dakikalık bir uçuş keyfinden sonra inmeniz gerekmekte. Çünkü alanında bir ilk olan ArcaBoard henüz geliştirilme aşamasında. Eğer sizde bu eşsiz uçma deneyimini yaşamak istiyorsanız 20.000 dolara sahip olmanız gerekmekte.

3- Jetfoiler

En Sıra Dışı Araçlar - Jetfoiler
En Sıra Dışı Araçlar – Jetfoiler

Eski profesyonel rüzgar sörfçüsü olan Don Montague ve mühendislik ekibi Kai Concepts’in ortak çalışması sonucu ortaya çıkan motorlu sörf tahtası olan Jetfoiler, görenleri şaşırtıyor. Su yüzeyinin üstünde sihirli halı tarzında seyir için elektrikli bir hidrofoil kullanılan Jetfoiler, uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir.

4- Scewo

En Sıra Dışı Araçlar - Scewo
En Sıra Dışı Araçlar – Scewo

Engelleri azaltan tekerlekli sandalye ile tanışın. İsviçreli bilim insanları tarafından tasarlanan Scewo, kompakt yapısı ve merdiven tırmanabilen sistemiyle fiziksel engelleri ortadan kaldırıyor. Bu kullanışlı tekerlekli sandalyenin dengede kalmak teknolojisi cihazın olduğu yerde dönebilmesini ve hiçbir yere takılmadan kaldırımlardan geçebilmesini sağlıyor. Büyük tekerlekler ise engellerin üzerinden kolayca geçebilmesine imkan veriyor. Cihazın küçük boyutu tüm kapılardan kolayca geçmesini ve kapalı alanlarda da hareket edebilmesini sağlıyor.

5- Solowheel Iota

En Sıra Dışı Araçlar - Solowheel Iota
En Sıra Dışı Araçlar – Solowheel Iota

Tüm işlerinizi tek teker üzerinde halletmek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse, hemen bu kişisel ulaşım aracından satın almalısınız.

Kendi kendine dengede durabilen elektrikli kişisel araç Solowheel Iota, 20 cm’lik ve 3.6 kg’lik ağırlığıyla hem küçük hem doğa dostu hem de kullanışlı. Bir sırt çantasına sığabilecek kadar küçük ve kolay taşınabilen Iota 40 dk’lık şarj ile durmaksızın 8 saat yol alabiliyor. Ayrıca saatte 16 km hıza erişebiliyor ve 113 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahip. Iota kesinlike yoğun şehir trafiğine bulunmuş en mantıklı çözümlerden birisi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
38 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir