En Değerli Para Birimleri

4 min


36
3 Paylaşım, 36 Beğeni

Sizce hangi ülkedeki para birimi daha değerli, hangi ülke ekonomisi ve para birimiyle daha kıymetli hiç merak ettiniz mi? Global ekonomilerde yaşanan değişikliklerin sonucu olarak değişiklik gösteren döviz kurları, o ülke para birimine doğrudan etki etmektedir. Dünyada yaklaşık 180 farklı para birimi mevcuttur. Bu para birimlerinden bazıları çeşitli stratejiler ve ekonomik etkenler yoluyla dünyanın en değerli para birimi haline gelmiştir. FXSSI – Forex Sentiment Board tarafından yapılan ve Doğru Veri tarafından paylaşılan bilgiye göre dünyadaki en değerli para birimleri yazımız sizlerle.

Liste ise şu şekilde;

SıraPara birimiMiktarıDeğeri
1Kuveyt Dinarı1 KWD3,29 ABD Doları
2Bahreyn Dinarı1 BHD2,65 ABD Doları
3Umman Riyali1 OMR2,60 ABD Doları
4Ürdün Dinarı1 JOD1,41 ABD Doları
5İngiliz Sterlini1 GBP1,28 ABD Doları
6Cayman Adaları Doları1 KYD1,20 ABD Doları
7Euro1 EUR1,15 ABD Doları
8ABD Doları
9İsviçre Frangı1 CHF1,02 ABD Doları
10Avustralya Doları1 AUD0,71 ABD Doları

10- Avustralya Doları

Avustralya Doları - En Değerli Para Birimleri
Avustralya Doları – En Değerli Para Birimleri

Avustralya doları, 1966 yılından itibaren Avustralya’da para birimi olarak kullanılıyor. Ayrıca Christmas Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası ve bağımsız Pasifik Ada ülkeleri Kiribati, Nauru ve Tuvalu da bu para birimini kullanmakta. Genel olarak dolar ($) işaretiyle kısaltılır. 

9- İsviçre Frangı

İsviçre Frangı - En Değerli Paralar
İsviçre Frangı – En Değerli Paralar

İsviçre frangı, İsviçre ve Lihtenştayn’nda kullanılan para birimidir. İsviçre Ulusal Bankası tarafından piyasaya sürülmekte olan İsviçre frangı, euroya geçişten sonra Avrupa’da kullanılan tek ve son frank para birimidir. Uluslararası kısa kodu, Confederatio Helvetica Franc‘ın kısaltması olan CHF’dir.

8- ABD Doları

ABD Doları - En Değerli Para Birimleri
ABD Doları – En Değerli Para Birimleri

Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmî para birimidir. ABD doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan dövizdir. 2004 yılında dünyada dolaşımda yaklaşık 950 milyar Amerikan doları olduğu tahmin edilmektedir. Bu miktarın 2/3’ü ABD dışındadır.

7- Euro

Euro - En Değerli Paralar
Euro – En Değerli Paralar

Euro veya Avro, Avrupa Birliği’nin kurumları tarafından kullanılan ve Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’ın oluşturduğu euro bölgesinin resmî para birimidir ayrıca ABD Dolarından sonra en çok kullanılan paradır.

6- Cayman Adaları Doları

Cayman Adaları Doları - En Değerli Para Birimleri
Cayman Adaları Doları – En Değerli Para Birimleri

Cayman Adaları doları, Cayman Adaları’nda kullanılan para birimidir. Genelde dolar simgesi ile ya da diğer dolar bazlı para birimlerinden ayrım etmek için “CI$” şeklinde kısaltılır. Bir Cayman Adaları doları 100 “cent”‘e bölünür. Amerikan doları ile KYD=US$1,2 oranına göre sabitlenir.

5- İngiliz Sterlini

İngiliz Sterlini - En Değerli Paralar
İngiliz Sterlini – En Değerli Paralar

İngiliz Sterlini, Birleşik Krallık’ta kullanılan para birimidir. İngiltere ve Galler bölgesinde resmi olan tek bankası Bank of England‘dır. Ayrıca İskoçya ve Kuzey İrlanda’da da yine Bank of England gibi RBS, Bank of Scotland ve Clydesdale Bank gibi sterlin banknotları basmaya yasalarca yetkili başka bankalar vardır. 

4- Ürdün Dinarı

Ürdün Dinarı - En Değerli Para Birimleri
Ürdün Dinarı – En Değerli Para Birimleri

Ürdün Dinarı, Ürdün’de kullanılan para birimidir. Ürdün Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Bir dinar, 10 tane dirhem, 100 tane kirş ya da 1000 tane fils’e bölünür. Gayriresmî olarak Ürdün dinarı, Yeni İsrail Şekeli ile beraber Batı Şeria’da da kullanılmaktadır.

3- Umman Riyali

Umman Riyali - En Değerli Para Birimleri
Umman Riyali – En Değerli Para Birimleri

Umman Riyali ya da sadece Riyal, Umman’da kullanılan resmî para birimidir. Umman Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Riyalin alt birimi baisa, ve bir tane riyal, 1000 tane baisaya bölünür.

2- Bahreyn Dinarı

Bahreyn Dinarı - En Değerli Paralar
Bahreyn Dinarı – En Değerli Paralar

Bahreyn Dinarı, Bahreyn’de kullanılan para birimidir. Bahreyn Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Dinarın alt birimi filstir, ve bir tane dinar, 1.000 tane filse bölünür. “Dinar” sözcüğü, Latince denarius sözcüğün türemiş.

1- Kuveyt Dinarı

Kuveyt Dinarı - En Değerli Para Birimi
Kuveyt Dinarı – En Değerli Para Birimi

Kuveyt Dinarı ya da sadece Dinar, Kuveyt’te kullanılan para birimidir. Kuveyt Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Dinarın alt birimi fils, ve bir dinar, 1.000 tane filse bölünür. Kuveyt dinarı, dünyanın en yüksek değeri olan para birimidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

36
3 Paylaşım, 36 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir