Dünyanın En İyi Şef ve Aşçıları

3 min


49
49 Beğeni

Yemek yapmak çok büyük bir sanat. Peki, bu sanatı icra eden en iyi sanatçılar (en iyi şef ve aşçılar) kimler?

Birazdan bahsedeceğimiz en iyi aşçıları, diğerlerinden ayrılıp daha çok tanınmalarının bir sebebi var. Hepsinin birbirinden farklı aşçılık kuralları, mutfak disiplinleri var.

En İyi Şef ve Aşçılar

10.Anthony Bourdain

En İyi Şef ve Aşçılar - Anthony Bourdain
En İyi Şef ve Aşçılar – Anthony Bourdain

Anthony Michael Bourdain, Amerikalı yazar ve New York’taki Brasserie Les Halles’ın baş şefidir. Yemeğe olan düşkünlüğü genç yaşta ailesi ile Fransa’ya yaptığı bir gezi ile başladı. Amerika’nın en ünlü şefleri arasındadır.

9.Paul Bocuse

En İyi Şef ve Aşçılar - Paul Bocuse
En İyi Şef ve Aşçılar – Paul Bocuse

Paul Bocuse, Dünyaca tanınmış Fransız yemek şefidir. Yaşamını Lyon’da sürdürmüştür. Çalıştığı yerler yüksek kaliteli menüleriyle ünlüdür. Bocuse, Nouvelle mutfağı ile ilişkili en önemli şeflerden birisi olup, en kaliteli taze malzemelerden hazırladığı tarifleriyle bilinirdi.

8.Charlie Trotter

En İyi Aşçılar - Charlie Trotter
En İyi Aşçılar – Charlie Trotter

Charlie Trotter, Dünyaca tanınmış Amerikalı yemek şefi ve yazardır. “Masterchef” yarışmasının kurucusudur. 14 yemek kitabı ve 3 yönetim kitabına sahip olan Charlie Trotter, kesinlikle şefler arasında en tanınmış yazarlardandır.

7.Emeril Lagasse

En İyi Şef ve Aşçılar - Emeril Lagasse
En İyi Şef ve Aşçılar – Emeril Lagasse

Fransız-Portekiz-Amerikalı bir şef olan Emeril Lagasse, aynı zamanda yazar, televizyon yıldızı ve bir çok ünlü restoranın şef sahibidir.Tüm restoranları mutfak dünyasında yüksek puanlara sahiptir. Emeril Lagasse restoranlarından yılda 150 milyon dolardan fazla para kazanıyor.

6.Thomas Keller

En İyi Şef ve Aşçılar - Thomas Keller
En İyi Şef ve Aşçılar – Thomas Keller

Thomas Keller ünlü Amerikan şef, işletmeci ve yemek kitabı yazarı. Sahibi olduğu Napa Valley restaurant ile ve Kişisel olarak birçok ödül kazanmıştır.

5.Sanjeev Kapoor

En İyi Şef ve Aşçılar - Sanjeev Kapoor
En İyi Şef ve Aşçılar – Sanjeev Kapoor

Sanjeev Kapoor, Hintli bir şefin yanı sıra bir iş adamı. Aynı zamanda bir tarif kitabı yazarı, restoran sahibi ve bir televizyon sunucusu. Sanjeev Kapoor dünyaca tanınan Hintli şefler arasındadır.

4.Marco Pierre White

En İyi Şef ve Aşçılar - Marco Pierre White
En İyi Şef ve Aşçılar – Marco Pierre White

Marco Pierre White, İngiliz dünyaca tanınan ünlü bir restoran sahibi, televizyon yıldızı ve şeftir. “MasterChef Australia” isimli programda jürilik yapmıştır.

3.Wolfgang Puck

En İyi Şef ve Aşçılar - Wolfgang Puck
En İyi Şef ve Aşçılar – Wolfgang Puck

Wolfgang Puck, yeryüzünün en çok kazanan şeflerinden biri olarak kabul edilir. Puck, Amerika, Asya ve Fransız mutfaklarına hakimdir. Şefliğe annesinden eğitim alarak başlamıştır. Yemek kitabı yazarı, iş adamı, restoran sahibi ve şeftir.

2.Jamie Oliver

En İyi Şef ve Aşçılar - Jamie Oliver
En İyi Şef ve Aşçılar – Jamie Oliver

James Traver Oliver, İngiliz uyruklu ünlü şef, televizyon programcısı, yazar ve restoran sahibidir. Hazır yemeklere karşı olan tavrıyla tanınmaktadır. %100 doğal yemeklere önem vermektedir. Kendi tarif kitapları ve televizyon şovları İngiltere genelinde büyük bir başarı elde etti. “Jamie’s 30 Minute Meal” adlı kitabı, 2010 yılında Birleşik Krallık’ta milyonlarca kopya sattı.

1.Gordon James Ramsay

En İyi Şef - Gordon James Ramsay
En İyi Şef – Gordon James Ramsay

Gordon Ramsay, mutfak dünyasında efsanevi bir karakterdir ve yüksek profilli bir İngiliz şefidir. Yemek alanında tanınmış ve önemli biridir. Yoğun karakteri ve yiyecek için alışılmadık yetenekleri onu diğerlerinden ayırır. Bir futbolcu olmanın zamansız arzusundan, futbol sırasında ciddi şekilde yaralandıktan sonra şef olmaya başlayan bu yemek sihirbazı için kader farklı bir şekilde çizilmiştir. Birleşik Krallık’ta 10 Michelin Yıldızı’na sahip olan tek şef, bu adam mutfağında sihirle çalışıyor. Tüketicilerine en lezzetli yiyecekleri sunmak için mutfakların ötesine geçiyor. Ramsay’s Kitchen Nightmare, Hell’s Kitchen ve Masterchef USA gibi televizyon gösterileri yapmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

49
49 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir