Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

3 min


45
45 Beğeni

Londra merkezli yükseköğretimi derecelendirme kurumu Times Higher Education (THE) dergisi sıralamaya göre sizler için dünyanın en iyi 10 üniversitesi.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

10- University of Chicago (ABD)

University of Chicago - En İyi 10 Üniversite
University of Chicago – En İyi 10 Üniversite

Şikago Üniversitesi, 1890 yılında John D. Rockefeller tarafından kurulmuş özel bir üniversitedir. Chicago yakınlarında yer alır. Columbia Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nin ardından dünyada en çok Nobel Ödülü kazanan akademisyene sahip 3. okuldur.

9- Imperial College London (İngiltere)

Imperial College London - Dünyanın En İyi Üniversiteleri
Imperial College London – Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Imperial College London, kısaca Imperial, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da üniversite. 1907 yılında kraliyet lisansı edinerek Royal College of Science, Royal College of Mines ve City and Guilds College’ın birleşmesiyle kuruldu.

8- Yale University (ABD)

Yale University - En İyi 10 Üniversite
Yale University – En İyi 10 Üniversite

Yale Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan özel bir üniversitedir. ABD’nin üçüncü en eski üniversitesi ve en prestijli okullarından biridir. Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Sarmaşık Ligi üyesidir.

7- Princeton University (ABD)

Princeton University - Dünyanın En İyi Üniversiteleri
Princeton University – Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Princeton Üniversitesi, New Jersey’de yer alan özel bir üniversitedir. Ivy League’e ait 8 üniversiteden birisidir. İlk olarak Elizabeth, New Jersey’de 1746’da New Jersey Koleji adıyla kurulmuştur. 1896 yılında ise adı Princeton Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

6- Harvard University (ABD)

Harvard University - En İyi Üniversiteler
Harvard University – En İyi Üniversiteler

Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Cambridge mahallesinde bulunan ve alanında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olarak gösterilen üniversitelerden sadece birisi.

5- California Institute of Technology (ABD)

California Institute of Technology - En İyi 10 Üniversite
California Institute of Technology – En İyi 10 Üniversite

California Institute of Technology veya Türkçe karşılığı ile Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, Los Angeles şehrinin Pasadena mahallesinde bulunan, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir teknik üniversitedir.

4- Massachusetts Institute of Technology (ABD)

Massachusetts Institute of Technology - Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi
Massachusetts Institute of Technology – Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısaca MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir.

3- Stanford University (ABD)

Stanford University - En İyi 10 Üniversite
Stanford University – En İyi 10 Üniversite

Leland Stanford Junior Üniversitesi ya da bilinen adıyla Stanford Üniversitesi, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir.

2- University of Cambridge (İngiltere)

University of Cambridge - En İyi 10 Üniversite
University of Cambridge – En İyi 10 Üniversite

Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık’a bağlı Cambridge kentinde bulunan devlete bağlı bir araştırma üniversitesi. 1209’da kurulan üniversite İngilizce konuşulan ülkelerde mevcudiyetini sürdürmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

45
45 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir