2018 Yılının En İyi Programlama Dilleri

4 min


53
53 Beğeni

En iyi yazılım dilleri anketini tamamlayan, geliştiricilerin sıkça ziyaret ettiği bilgi kaynağı Stackoverflow  2018 sonuçlarını açıkladı. Öncelikle Stackoverflow nedir?

Stackoverflow bilişim sektöründeki insanları buluşturan  bir platformdur. Tasarımcısından tutun Yazılımcısına kadar herkesi barındırır. En temel amacı forum mantığıdır. Kullanıcıların soru sorduğu ve yine kullanıcıların yanıtladığı bir platformdur. İşe yarayan yanıtlar ve işe yaramayan yanıtlara olumlu ve olumsuz yönünde oy verilebilmekte.Bizde bu yazımızda Stackoverflow verilerini baz alarak en iyi programlama dillerini inceleyeceğiz.

Stackoverflow’a Göre En Iyi Programlama Dilleri – En İyi 10 Programlama Dili

10- Ruby
Ruby Programlama Dili - En İyi Programlama Dilleri
Ruby Programlama Dili

Kategorisi : Yüksek Seviyeli Programlama Dili

Ruby, nesneye yönelik, dinamik, reflektif bir programlama dilidir. Ruby dili, Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya’da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Verimlilik ve sadelik üzerine odaklanmış, açık kaynak kodlu dinamik bir dildir.

9- C
C Programlama Dili - En İyi Programlama Dilleri
C Programlama Dili

Kategorisi : Orta Seviyeli Programlama Dili

C Programlama dili, yüksek seviyeli ve genel maksatlı olarak kullanılan bir yazılım dilidir. Günümüzde dahi C, hala en sık tercih edilen programlama dillerinden biri olarak kullanılmaktadır.1970’li yılların başında Dennis Ritchie ve Ken Thompson tarafından, UNIX’i geliştirmek amacıyla tasarlandı.

8- C++
C++ Programlama Dili - En İyi Programlama dilleri
C++ Programlama Dili

Kategorisi : Yüksek Seviyeli Programlama Dili

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Labs’da geliştirilen nesne yönelimli ve yüksek seviyeli, genel maksatlı programlama dilidir. C++’ın ilk ismi “C with classes” dir ve C programlama dilinin bir eklentisi olarak işlev görmektedir. C++ en önemli ve işlevsel hibrit programlama dillerinden biri olma niteliğine de sahiptir.

7- PHP
Php Programlama Dili - En İyi Programlama Dilleri
Php Programlama Dili

Kategorisi : Yüksek Seviyeli Programlama Dili

PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

6- C#
C# - En İyi Programlama Dilleri
C# – En İyi Programlama Dilleri

Kategorisi : Yüksek Seviyeli Programlama Dili

C#, yazılım sektörü içerisinde çok kullanılan iki yazılım dili olan C ve C++ etkileşimi ile üretilmiştir. En büyük özelliği ise .Net Framework platformu için hazırlanmış tamamen nesne yönelimli bir yazılım dilidir. Microsoft tarafından geliştirilen C# en gelişmiş programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır.

5- Python
Python-En İyi Programlama Dilleri
Python-En İyi Programlama Dilleri

Kategorisi : Yüksek Seviyeli Programlama Dili

Python,Guido Van rossum adlı hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlanmıştır. Python dilinin öne çıkaran unsurlardan biri ise bilimsel yöntemlerde kullanılması ve çok hızlı işlem yapmasıdır. Bir başka yönden incelediğimizde Python ile Arduino,Raspi ve benzeri programlamanabilir elektronik kartlar ile harika işler çıkardığını biliyoruz.

4- Bash/Shell
Bash/Shell - En İyi Programlama Dilleri
Bash/Shell – En İyi Programlama Dilleri

Kategorisi :  Komut Dili Yorumlayıcısı

Bash, Linux işletim sistemi için shell (kabuk) veya komut dili yorumlayıcısıdır. İsmi, Unix Shell’in (sh) yaratıcısı Stephen Bourne’a atfen Bourne-Again Shell (BASH) olarak belirlenmiştir.

3- Java
Java - En İyi Programlama Dilleri
Java – En İyi Programlama Dilleri

Kategorisi : Yüksek Seviyeli Programlama Dili

Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. Java yüklemediğinizde çalıştıramayacağınız bir çok uygulama ve web sitesi mevcut.  Java hızlı, güvenli ve güvenilirdir.Bilgisayarlardan veri depolama, oyun konsollarından ,cep telefonlarından Internet’e kadar Java her yerde!

2- SQL
SQL - En İyi Programlama Dilleri
SQL – En İyi Programlama Dilleri

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilmiş ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. Dünyada en yoğun kullanılan yönetim sistemi SQL Server’dır. SQL Server’ı kullanarak verilerinizi dilediğiniz şekilde yönetebilir ve Stored prosedürleri kullanarak çok sayıda ve komplike sonuçlar döndürebilirsiniz.

1- JavaScript
Javascript - En İyi Programlama Dili
Javascript – En İyi Programlama Dili

Kategorisi : Script Dili

Netscape firmasının Aralık 1995 tarihinde, C dilinin browser’lara uyarlanmış hali diyebileceğimiz JavaScript‘i piyasaya sürdüler. Web sayfalarında dinamik içerik sağlamak ve kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılan bu programlama dili, öğrenince işe yarar bir zevke dönüşebiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

53
53 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir